יופיו של הבלתי מושלם

12222

יופיו של הבלתי מושלם

יופיו של הבלתי מושלם


"בכל דבר ישנו סדק, זה המקום דרכו נכנס האור..."

[לאונרד כהן]

12222

מציאות חיינו רבת גוונים – מורכבת, מלאה בניגודים, 'גם וגם' כקשת צבעונית גדולה. ובכל זאת, למרות הגיוון והעושר, תצא התודעה אחר מה שהיא תופסת בלא דעת כמושלם, יפה, נטול דופי או רבב. תצא אחר האסתטי, אחר המנעים, זה שמשמר את הנעורים, זה הבריא, החזק, המרשים. תצא אחר המבטיח – לבל יתבלה, לבל יתפורר, לבל יתכער.
תורת הנפש הבודהיסטית מייחסת לתנועה זו של התודעה את מקור האי נחת, את הסיבה לתסכול, הסכסוך וחוסר הסיפוק.

החיפוש המתמיד אחר המענג והיפה, היא טוענת, ההימנעות החוזרת מן המגע עם המכאיב והמכוער, הוא זה שממשיל לעוור, לפצל, לייסר.

תחת האשליה והעיוורון מציעה תורת הנפש הבודהיסטית לפגוש את העולם – את הטבע, את האדם – על שלל רבדיו, על ריבוא גווניו, בלא להפריד בין גאות לשפל, בין רגע מוריק לקמל, בין מה שנדמה טרי ורענן לבין המקומט, הבלוי, המתפורר. הזמנה כנה לדעת את ההוויה השלמה מקרוב. להיפגש, להתמסר, לגעת, וגם להיפרד. כמו היפנים, למלא את סדקיו של הכלי השבור בזהב טהור, שבור אך לא מקולקל.

בהשראת החכמה הבודהיסטית נפגוש את מה שנתפס בעינינו בטעות כפגום, כבלתי מושלם, כדחוי או מכוער. נבדוק האם אפשר לראות גם ב'חוסר המושלמות' חלק בלתי נפרד מן המציאות השלמה, לראות את הסדק דרכו חודר האור.

בקורס נתרגל את פתיחת הלב ואת הרחבת הדעת במגעה העדין והכן עם החלקים הבלתי מושלמים שבנו. נבדוק יחד כיצד מפגש עם הבלתי מושלם מאיר בנו בעוצמה גם את הכרת התודה והוקרת החיים. נתאמן לא רק על צלילות התודעה, על מנת שנוכל לראות בעדה את טבע הדברים, אלא גם נלמד את הולם הלב – מי שאחראי לאיכות המגע הנוכח, mind-heart, הלב-תודעה, בפעימה אחת.
טיפוח איכויותיו של הלב, המשכן הרחב והרך של עולמנו הפנימי, הוא תרגול עמוק ומשמעותי. והוא שמאפשר לחוות את הקיום כולו – פנים וחוץ – באופן מלא, קשוב, רגיש ופתוח.

מנושאי הלימוד:
* טבע המציאות – פגישה בלתי אמצעית עם חלופיות הקיום, מגע עם השברירי, המתבלה, הבלתי מושלם שבנו.
* על כוחה של הפגיעות ועל האומץ לחיות בחשיפות ובעדינות.
* על "טבע הבודהא" – חכמת הלב החומל, הרך.

יופיו של הבלתי מושלם

מנחה: טלי הלמן – מור, מנחה אורחת: ד"ר נעמה אושרי
משך הקורס: 28 מפגשים
מיקום: בית אימון הרוח, כפר ויתקין
תאריך פתיחה: יפורסם
• הצטרפות לקורס מותנית בשיחה מקדימה.

cca3e4f80d79284ca12c1992799e57d6
דילוג לתוכן