האלכימיה של הלב

WhatsApp Image 2021-05-03 at 20.32.06 (1)

האלכימיה של הלב

האלכימיה של הלב

WhatsApp Image 2021-05-03 at 20.32.06 (1)

תורת הנפש הבודהיסטית מתמקדת בעיון מדוקדק ומעמיק של פעולת התודעה האנושית, ובאופנים השונים המגוונים שניתן לאמנה ולטפחה. עניינה של הדהרמה להתמיר אי נחת בנחת ובשמחה – להרפות מדפוסי התודעה ההרגליים ולפתח מרחב פנימי של קבלה, רכות וסיפוק.

תהליך זה של התמרה, האלכימיה של הלב, כולל מספר המהלכים.
תחילה, יש לרדת לעומקה של פעולת התודעה, להכיר את נתיביה, מאחר והיא העומדת בבסיס האי נחת ובה טמון המפתח לחירות. את ההתוודעות לפעולת התודעה נערוך באמצעות התבוננות ותרגול מדיטטיבי במצבי החיים, ובמקביל נסתמך על לימוד המודל המעודן שהציע הבודהא להבנת שורשי הסבל –'רשת' בעלת שתים עשרה חוליות של זיקת הגומלין.
בד בבד עם האימון והלימוד, נתאמן גם באפשרות להעמיק את המגע המתמשך עם הדוקהא, ללמוד לשהות בה לאורך זמן, בסבלנות, מתוך סקרנות וחמלה עצמית. זאת בניגוד ובשונה מן הנטייה הטבעית שלנו להתרחק ולהסתלק מן האי נחת.
עם השהייה בדוקהא נטפח בעדינות הלוך רוח של נוכחות ערה, של אומץ לב רך וחומל, של "עיניים טובות". אלה יאפשרו לא רק לשהות בדוקהא אלא גם לצמצם את מחולליה, להפחית את הקלשות, את המרורים.
כמו בכל תהליך של ריפוי, צו הרופא – לחדול מן המזיק ואם אפשר להביא גם הקלה. וכך, עם המגע העמוק בשורשי הסבל, יחתם המהלך האלכימי של הלב עם טיפוח המידות הלב, איכויותיו המיטיבות, ובראשן החמלה והחכמה.
הקורס הוא מסע אלכימי להתמרת הלב – למן התוודעות לשורשי האי נחת ועד לטיפוח איכויות הלב.
• בחלק הראשון של הקורס – נכיר לעומק את "המפה" בת שתים עשרה החוליות המגוללת את היווצרות הסבל: את האופן שבו התודעה העיוורת מצמצתם עצמה, מתבצרת. נעקוב צעד צעד אחר לידת האי- נחת: כיצד נבנית בנו תחושת הנפרדות והבדידות, כיצד נוצרת החלוקה של 'הם' ו'אנחנו' המלווה ברגשות כמו כעס, אשמה, ביקורת או תסכול. נלמד ונתרגל את האופן בו התודעה מסכסכת בינינו ובין העולם, ונראה עוד – כיצד ניתן להתיר ברכות את מחוללי הסכסוך ואת גורמי הסבל.
• בחלקו השני של הקורס נטפח את איכויות הלב, את הטבע החומל, הידידותי והשמח שלנו. נערוך מסע דרך הדפוסים האוטומטיים, מבעד למקומות המשוריינים והמוגנים שלנו, ונציע בהם טרנספורמציה, התמרה.
• הקורס מעמיק אל תוך 'ארבע איכויות הלב'. נתוודע לפרקטיקות של תרגול, נחקור טקסטים, נפגש עם עצמינו ובעיקר- נרשה ללב להיפתח.

מנושאי הלימוד:
• טכניקות מדיטציה ופרקטיקות לתרגול ולאימון התודעה שמקורן במסורת הבודהיזם הטיבטי
• שתים עשרה החוליות של זיקת הגומלין – המפה העתיקה שמתחקה אחר לידתו של הסבל ואחר האופן להיחלץ ממנו.
• "איכויות הלב" – Brhama Vihara:
– ידידות אוהבת
– חמלה וחמלה עצמית
– שמחה כנה ופירגון
– איזון והשתוות הרוח

האלכימיה של הלב - מועד סתיו 2022

מנחה: טלי הלמן – מור
משך הקורס: 28 מפגשים, ימי שלישי, 17:00-20:00, אחת לשבוע.
בנוסף ייערך יום תרגול ארוך, ביום ו' ה- 24.2.23, בין 9:00-14:00.
מיקום: בית אימון הרוח, כפר ויתקין
תאריך פתיחה: 25.10.2022
חופשת סמסטר: 22.1-4.2.23
• ההצטרפות לקורס מותנית בשיחה מקדימה.

cca3e4f80d79284ca12c1992799e57d6