"הדרך אל החירות"

unnamed

"הדרך אל החירות"

"הדרך אל החירות"

אימון לחיים בשלמות הלב בהשראת הבודהיזם הטיבטי

מנחה: טלי הלמן - מור. מנחה אורחת: ד"ר נעמה אושרי
1489279_10152080702622403_1227764909_n

הבודהיזם הטיבטי, המוכר לנו במערב בעיקר בזכות פועלו הנמרץ של הדאלי לאמה, הוא זרם מרכזי בעולם המהאיהני. ראשיתו בטיבט במאה השמינית לספירה והוא פרי מפגש פורה בין הבודהיזם ההודי ובין ה'בון' המקומי, הדת השאמנית הקדומה של טיבט.

במשך מאות שנים, התפתחה פילוסופיה ומסורת רוחנית ייחודית, המבוססת על עבודה מדיטטיבית עם טקסטים, עם מנטרות והתגלמויות חיצוניות של איכויות פנימיות; עבודה שתכליתה להתמיר איכויות ורגשות מחוללי סבל [כעס, קנאה, תסכול וכויב'] להלכי רוח מיטיבים. זאת, מתוך הנחה שמקור האי נחת נתון בתודעה, וזו ניתנת לאימון ולטיפוח עד לשחרורה.

האימון בהשראה הטיבטית הוא הזמנה למפגש אינטימי ואמיץ עם המקומות המאיימים עלינו: הפחד והאשליה, הבורות, הכעס, הדכדוך והאימה. זהו אימון עדין ושיטתי המאפשר ולהיפתח ולגעת במחוזות הכאב. ולא פחות מכך, האימון מאפשר לראות בחלופיות ובמוות הזדמנות להתעוררות – אל האהבה, אל העוצמה ואל החיות של הבודהיצ'יטה, הלב השלם שבנו.

הדרך אל החירות הפנימית איננה אישית בלבד, אלא מתפתחת באמצעות השאיפה להיטיב עם היצורים החיים כולם. היא משלבת בין חכמה – הבנת טבעה הריק של המציאות, ובין חמלה – פעולה קשובה שתכליתה להיטיב עם הזולת והעולם.
התרגול בדרך הטיבטית כולל אימון בפרקטיקות ייחודיות ובהן מדיטציות אנליטיות, בהן המתרגל מעיין לעומק בתחומי דעת וחכמה ומעורר את הלב באמצעות הדמיה ודמיון. נוסף להן תרגול סדור ושיטתי של "איכויות הלב", ובכללן החמלה.
בקורס "הדרך אל החירות" נפסע יחד אל העולם העשיר של הבודהיזם הטיבטי. נתוודע בקצרה אל ההיסטוריה ואל האמנות הייחודית, ונקדיש את הלימוד והתרגול לבחון כיצד ניתן לטפח ולעדן את הלב, ולהותיר אותו נוכח, רגיש וער עם נסיבות החיים כולן.

מנושאי הקורס:

  • ארבע "איכויות הלב" – עיון מעמיק והתנסות מעשית בארבעת המשכנים העליאיים של התודעה: ידידות אוהבת [מטה], איכויות החמלה [קארונה], פרגון ושמחה משתתפת [מודיטה] וכן איזון והשתוות הלב [אופקאה]
  • החלופיות והמוות כמצע להתעוררות שלמה אל החיים: האפשרות לפגוש את עצמנו ואת העולם בהכרת תודה מתמדת ולחוות את היש ואת האין, את הנעים והכואב בענווה, בקדושה ובהוקרת לב.
  • פרקטיקות טיבטיות של תרגול מדיטציה בכללן: מדיטציה של ריכוז ושהייה בשלווה, השמטהה, מדיטציית הראיה החודרת, הויפאסנה וכן מדיטציות אנליטיות של הרהור ולימוד.
  • מפגש ראשוני עם הטקסט הטיבטי "לאם רים" ['הדרך המדורגת אל ההתעוררות'] לרבות מושג הבודהיצ'יטה.

הקורס מיועד למתרגלים ותיקים ולמטפלים המבקשים להעמיק בחכמה ובפרקטיקה הבודהיסטית לחייהם האישיים והמקצועיים.* ההצטרפות לקורס מותנית בשיחה / מפגש אישי מקדים.

"הדרך אל החירות" – מועד חורף, 2020.
מנחה: טלי הלמן – מור. מנחה אורחת: ד"ר נעמה אושרי.
משך הקורס: 28 מפגשים, ימי רביעי, אחת לשבוע. סמסטר א' יתקיים בזום, סמסטר ב' – בבית האימון.
שעות: 19:30 – 17:00
חופשת סמסטר: 21.2.21-3.3.21
בנוסף, ייערך יום תרגול ארוך, בשישי, ה- 7.5.21, בין השעות 9:00-14:00.
הזמנה פתוחה להשתתף בחמישה ימי סנגהה: תרגול, לימוד והעמקה בנושאים נבחרים מתוך הדהרמה. פירוט התכנים והמועדים: כאן

מיקום: בזום ובית אימון הרוח, כפר ויתקין
תאריך פתיחה: 18.11.20