"התשמע קולי?"

-4

"התשמע קולי?"

"התשמע קולי?"

סדרה קייצית של מפגשי דהרמה בהשראת "זמר נוגה" של רחל המשוררת

IMG_1061

חייה הסוערים והמיוסרים של רחל – האהבות, האכזבות, החולי, הכאב – הולידו יצירות אנושיות ספוגות בעוצמה רכה של אהבה וכאב.

בסדרה בת ששת המפגשים נקרא לאיטנו את שירה של רחל, 'התשמע קולי', וזאת מבעד לעיניים בודהיסטיות. בכל מפגש נתוודע לתמה אחרת מן השיר – הקשבה, כמיהה, פחד, כאב, פרידה, געגועים, מוות, תקווה. באמצעות מדיטציה, שיחה, התנסות, חקירה ולימוד דהרמה נעמיק בחכמת הלב של "זמר נוגה", ודרכו ניגע בעדינות גם בתנודת הלב שלנו.

נושאי הקורס:

 • "הֲתִשְׁמַע קוֹלִי, רְחוֹקִי שֶׁלִּי":
  בכולנו יש רצון וצורך להישמע, לחוש קשובים, מוכלים ומוגנים. אלא שלא תמיד בא הצורך ליד מימוש, מה שעלול להוליד תסכול, אכזבה וריחוק כואב. במפגש נתבונן יחד הצורך שלנו להישמע וגם בחוויה של אי היענות אליו. בנוסף, נבדוק מה מקשה עלינו להיות קשובים, ואיך יכולה הקשבה עדינה מעומק הלב לקרב בינינו, לעטוף ולרפא.

 • "קוֹל בּוֹכֶה בִּדְמִי":
  בכי נתפס לא אחת כביטוי לחולשה רופסת ובלתי רצויה, כמאמר השיר "אינני בוכה אף פעם, אינני תינוק בכיין". במפגש נפתח את הלב אל האפשרות לגעת ברכות, בצלילות ובאומץ בבכי שלנו, ובמקומות הכואבים, המפחידים והפגיעים שבתוכנו. נראה יחד איך ישיבה קרובה בתוך המרחב הפגיע מאפשרת אינטימיות, ואיך חיבוק של הדמעות יכולה להוליד כנות, קרבה ואומץ.

 • "נִפְגָּשׁוֹת לְדַק, נִפְרָדוֹת לָעַד":
  בכל פגישה נטמנים מעליהם זרעי הפרידה. זו, מלמד הבודהא, טבעה הבלתי נמנע של המציאות. הכל בה מצוי בשינוי בלתי פוסק. מה שהנץ בבוקר, לעת ערבית יקמל וימות. את המפגש השלישי נקדיש לחוויית פרידה, על שלל רגשותיה – כאב, תחושת החמצה, כעס, מרמור, געגועים ולעיתים גם רגשות של הקלה או תקווה להתחדשות. נשאל איך ניתן להתבונן, לקבל ולהכיל את כל אלה בלא להוסיף עליהם עוד סבל מיותר.

 • "לֹא יוּכַל לִמְצֹא אֶת אֲשֶׁר אָבַד":
  במפגש ניתן מקום לשאלת החיפוש והדרך: מה [באמת] אנחנו מחפשים בחיים? מה פשר המסע הרוחני שלנו? האם יש משהו [או מישהו] שאפשר לגלות בדרך? ואיך ניתן לגלות את מה שמלכתחילה כלל לא אבד?

 • "אַחֲרוֹן יָמַי כְּבָר קָרוֹב אוּלַי":
  אחרון ימינו מתקרב מדי יום, מדי רגע, בין אם דעתנו נתונה לכך, ובין אם לאו. איך נוכל להתרכך אל מול הידיעה הזו של סופיותנו? איך נוכל לפתוח את הלב [שנוטה להתקשות או להתכחש] לנוכח המפגש הבלתי נמנע עם המוות של יקירנו, עם המוות שלנו שלנו? כיצד נוכל לאפשר למוות להיות לנו מורה דרך במסע?

 • "אֲחַכֶּה לְךָ עַד יִכְבּוּ חַיַּי" :
  מה בין תקווה וציפייה סבלנית לבין חופש, חירות ואהבת אמת? מתי בא זמן ללכת הלאה מתוך קשרינו? ומתי העת דווקא להישאר? איך נדע מתי להרפות ומתי להתמיד בציפייה?

הסדרה פתוחה למתרגלים ותיקים וחדשים

"התשמע קולי?"
מנחה ד"ר נעמה אושרי
משך הסדרה: 6 מפגשים, ימי שלישי, אחת לשבוע
שעות: 17:00-20:00

מיקום: בכפר ויתקין
תאריך פתיחת הקורס: יתפרסם בקרוב
עלות הסדרה: 990 ש"ח