"זה אנו שנינו אשר בינינו"

1222

"זה אנו שנינו אשר בינינו"

"זה אנו שנינו אשר בינינו"

[לאה גולדברג]

חכמת הלב הבודהיסטית בלב מערכות היחסים הקרובות

1222

הלימוד הבודהיסטי מתמקד בהבנה, באימון ובטיפוח של התודעה האנושית: מצד אחד, באופן שבו התודעה מצרה את תפיסתנו ומחוללת אי- נחת, ומצד שני באופן בו ניתן להרפות מדפוסי התודעה ההרגליים, ולפתח מרחב תודעתי של קבלה, הכרת תודה ואושר.

אלא שאנחנו לא לבד בעולם. אנחנו נתונים בזיקה. ולכן, שדה האימון המורכב מכל הוא במרקם החיים השלם, במערכות הקשרים שלנו – הזוגיות, ההורות והיחסים עם הקרובים האחרים. דווקא בתוך מערכות יחסים אלה, נמצא עצמינו לא אחת מבוצרים, כעוסים, מרוחקים, מתגוננים או תוקפים. מערכות ההגנה שלנו פוגשות בהתבצרות של היקרים לנו, והתוצאה עלולה להיות ריחוק ואיבה גדלים והולכים.

האם אפשר להיפגש ממקום אחר?
בעולם הצומח, זן חדש של עץ או פרי נוצר כ'הרכבה'. לצורך היצירה המחודשת, נדרש לקלף מעט מקליפתם של כל אחד מן העצים ולמזג בין השניים, ברקמה החשופה, חסרת הקליפה, במקום הרך והפגיע של השניים. דווקא המפגש בנקודת הרכות מוליד עץ חדש, פרי השניים, עץ שלא דומה למה שהיה קודם.

האם גם לנו יש אפשרות להיפגש במקומות הרכים, החשופים?
האם יש בנו האומץ להתקלף מקליפת ההרגליות? האם נוכל לחצות את הפחד והאיבה ולהתקרב זו/ה לזו/ה מתוך נקודת החשיפות והפגיעות שבנו? האם נוכל יחד לחולל ריפוי שיאפשר צמיחה של קשר חדש? היכן נמצא בנו את התבונה לצעוד יחד בעקבות הלב?

במוקד הקורס יעמוד האתגר של טיפוח מערכות היחסית שלנו. נתבונן בהן מבעד לשתי כנפי הדהרמה – החכמה רחבת המבט והחמלה רכת הלב שיחד מאפשרים לנו לפגוש את עצמו ואת זולתנו בכנות ובאינטימיות. נבדוק יחד כיצד יכול האימון הבודהיסטי להיטיב עם מערכות היחסים הקרובות שלנו ואיך טיפוח הלב והחכמה יכול גם להרבות טוב בעולמינו.

מנושאי הקורס

  • נוכחות אוהבת: אינטימיות, נדיבות לב וקבלה כנה בתוך קשר ומפגש משותף.
  • תקשורת מיטיבה – הקשבה עדינה, דיבור מטפח ומיטיב.
  • חופש מה"אני" – על זיקת הגומלין ועל חמלה בקן המשותף.
  • אי היאחזות – מול אהבה.
  • להשקות את הגן: טיפוח הכרת התודה וההכרה בטוב.
  • האומץ לסלוח, לבקש סליחה, להביע חרטה וצער, ולהתפייס.
  • "נפרדים לדק" – לסיים את הקשר בחמלה.

הקורס הוא הזמנה והזדמנות למפגש עדין, פתוח, מעמיק ונטול שיפוט של הדהרמה ואמנות הקשר. הוא משלב אימון במדיטציה, שיחה והתנסות חווייתית של משנת הבודהא בזיקה לחיינו, כאן ועכשיו.

הקורס מיועד למתרגלים ותיקים ולמטפלים המבקשים להעמיק בחכמה ובפרקטיקה הבודהיסטית לחייהם האישיים והמקצועיים.

* ההצטרפות לקורס מותנית במפגש אישי מקדים.

"זה אנו שנינו אשר בינינו"
מנחה: טלי הלמן-מור, מנחה אורחת: ד"ר נעמה אושרי.
משך הקורס: 28 מפגשים, ימי רביעי, אחת לשבוע.
שעות: 09:00-11:30
ובנוסף יום תרגול ארוך: 22.1.20, בין השעות 9:00-14:00

מיקום: בכפר ויתקין
תאריך פתיחת הקורס: 6.11.19