זן ואמנות הניהול

{142A358A-C5AB-427E-95F7-F2CBD9B09A81}

זן ואמנות הניהול

"זן ואמנות הניהול": פיתוח כישורי ניהול ומנהיגות בהשראת הפילוסופיה הבודהיסטית

קורס בחירה סמסטריאלי – לתלמידי מנהל עסקים; המרכז האקדמי – רופין, עמק חפר

 מבוא: 

הסביבה העסקית של המאה ה-21 היא מרחב מורכב, עמוס, תחרותי ודינאמי. היא דורשת מן המנהלים והמנהיגים שלה ידע מקצועי עדכני, לצד כישורים אישיים ומיומנויות בין אישיות מפותחות: היא דורשת יצירתיות וגמישות, כושר מיקוד ויכולת ריכוז. היא דורשת גם מודעות וכושר הקשבה, תשומת לב וסבלנות, פתיחות ורגישות, חמלה, אחריות ואמפתיה. כישורים "רכים" אלה אינם רק תכונות טבע מולדות. הם מיומנויות שניתנות לאימון ולפיתוח רווחת היחיד ולטובת הארגון והחברה.

פיתוח איכויות אלה עומד בין היתר בליבה של המשנה הבודהיסטית. זו פילוסופיית חיים עתיקה, מעשית ורלוונטית ששמה למטרה לטפח את האדם השלם: אדם שחי עם עצמו ועם סביבתו בהרמוניה, בשמחה, בחירות, ביושרה ובאפקטיביות.

בעשורים האחרונים התוודע העולם המערבי לפילוסופיה הבודהיסטית ולדרכי האימון שלה, ובראשם המדיטציה. אופייה המדעי של המשנה הבודהיסטית וטבעה הפרקטי הפכו אותה לאבן שואבת לאנשי מחקר ולאנשי מעשה כאחד. מיליונים רבים בעולם כולו – במזרח ובמערב, בני מסורות שונות ובני מקצועות שונים: מטפלים, מדענים, אמנים, מנהלים – מעמיקים כיום בלימודי הבודהיזם ושוקדים בצורה סדירה גם על האימון המדיטטיבי שהוא מציע. באופן זה הם מטפחים את "איכויות התודעה" –  את הצלילות, הגמישות והיצירתיות; ובעיקר הם מטפחים את "איכויות הלב" – את ההקשבה והחמלה, הרגישות והאנושיות.

 תיאור הקורס ומטרותיו:

בקורס נתוודע אל עיקרי המשנה הבודהיסטית ואל הפרקטיקות המרכזיות  שלה. באמצעות לימוד עיוני המשולב גם בסיפורים מן המסורת, ובאמצעות תרגול מיינדפולנס ומדיטציה נתאמן בטיפוח המיומנות הרכות של המנהיג והמנהל – "איכויות התודעה" ו"איכויות הלב".

מבין הנושאים:

  • אתגרי הניהול והמנהיגות בעולם משתנה וחסר ודאות – מנפרדות לרשת של קשרי גומלין.
  • Mindfulness – ואימון התודעה: להתבונן במציאות בתשומת לב ובצלילות הדעת.
  • דיאלוג "מקול הלב": לדבר ולהקשיב בפתיחות, במודעות, בלא שיפוט ובלא ביקורת.
  • מפתחות ליצירתיות: דפוסים ותבניות במחשבה ובמעשה  – וכיצד "יוצאים מן הכלל"?
  • טיפוח "איכויות הלב": כיצד מתמירים את סכסוכי הרוח [כעס, מתח, תסכול, קנאה ופחד] בחמלה, סבלנות, פירגון, אחריות ונדיבות?
  • פרדוקסים בניהול: המטרה והדרך, מאמץ בלא מאמץ, ידיעה בלא ידיעה, ספקנות ונחישות, שליטה ושחרור.

פרטים נוספים על תכנית "זן ואומנות הניהול" מהמרכז האקדמאי רופין