לחפש, למצוא, לאבד

1212

לחפש, למצוא, לאבד

לחפש, למצוא, לאבד

על חיפוש, משמעות ודרך - מסע בעקבות משל הזן העתיק "עשר התמונות של רעיית השור"

1212

מאז ומתמיד יצאו אנשים למסעות הרוח, עלו לרגל לחפש אחר האמת או למצוא מענה ומזור לנפשם. משכה אותם הערגה ותחושת החסך, דרבן אותם הסבל והמשאלה למצוא בו פשר, רוממה את רוחם המשאלה להתעורר, להבין ולדעת, לגלות את "אבן החכמים", את חכמת הדורות, את טבעם המקורי. היו שמסעם נותר עלום, איש לא ידע לספר על מעלליהם, והיו שהותירו חותם עז ששינה בלא הכר את פניה של התרבות האנושית. אחד ממסעות הרוח שהיה לקלאסיקה הוא משל זן עתיק בן תשע מאות שנה – "עשר התמונות של רעיית השור".

באמצעות עשר תמונות קליגרפיה המלוות בקומץ מילות שיר מתגלה מסע חיפוש רוחני מעמיק, מלא יופי, חכמה וחמלה: אדם יוצא להרים לחפש אחר השור [האני] שספק אם אבד מלכתחילה. הוא מוצא את השור, מחזירו הביתה, שם שוכח את השור ושוכח את עצמו.

מה פשר מסע החיפוש? מה ניתן לגלות בו אם דבר לא אבד באמת? אלא שאיך נוכל לדעת שדבר לא אבד באמת – אם לא נחפש אחריו?

תכנית הקורס

בחלקו הראשון של הקורס נתבונן ברעיון "הדרך" – הדהרמה והדאו. נקרא יחד מבחר מן הטקסטים הקלאסיים – בודהיסטים ודאואיסטים – באמצעותם נתחקה אחר המורכבות הפרדוקסלית של חידת הדרך.

בחלק השני – נתוודע לעומק למשל "עשר התמונות של רעיית השור", וזאת מנקודות מבט רחבות: פואטית, סימבולית, פילוסופית, מדיטטיבית, פסיכולוגית ורוחנית. מן המפגש עם המשל נתהה בדבר הזיקה, הפשר והרלוונטיות של היצירה העתיקה לאתגרי חיינו.

מנושאי הקורס:

  • דאו ודהרמה - על ה"דרך" - קריאה בטקסטים נבחרים הנוגעים בשאלת המסע הרוחני, החיפוש, המשמעות - סוטרות, פואמות, סיפורים ומשלים מן המסורות הבודהיסטית והדאואיסטית, וגם כאלה מן הקלאסיקה המערבית.
  • מבט כפול ב"עשר התמונות של רעיית השור" -
    כמסע רוחני דיאכרוני - עירור הלב בעשרה שלבים; וכפרקטיקה סינכרונית לשחרור הרוח - התעוררות בעת ובעונה אחת.
  • קריאה מודרנית של המשל בעיני הפסיכולוגיה היונגיאנית - מסע החיפוש ו"מסע הגיבור" - עשר התמונות של רעיית השור כביטוי פואטי לתהליך האינדיבידואציה.
no

פרטים נוספים:

  • כל מפגש יפתח בתרגול מדיטציה, כתיבה ושיחה קצרה של התבוננות. חלקו השני של המפגש יוקדש לעיון וללימוד טקסטואלי, לשיחה ולתרגול יצירתי.
  • הלימוד יכלול מעת לעת קריאה בבית. לכל משתתף שיבחר בכך תינתן ההזדמנות להנחות דיון קצר סביב פרק קריאה/ טקסט שיבחר, ובכך יוכל להעמיק את הקשר בין הלימוד המשותף ובין עולמו האישי והמקצועי.

הקורס מיועד למתרגלים ותיקים של הדהרמה, לבעלי רקע קודם בלימודי בודהיזם/ דאואיזם, לאנשי אמנות, רוח, טיפול וסיוע.

לחפש, למצוא לאבד
מנחה: ד"ר נעמה אושרי
משך הקורס: 14 מפגשים
מיקום: בית אימון הרוח, כפר ויתקין
תאריך פתיחה: יפורסם
*הצטרפות לקורס מותנית במפגש אישי מקדים.

דילוג לתוכן