לחפש, למצוא, לאבד

1212

לחפש, למצוא, לאבד

לחפש, למצוא, לאבד

על חיפוש, משמעות ודרך - בעקבות משל הזן העתיק "עשר התמונות של רעיית השור"

1212

מאז ומתמיד יצאו אנשים למסעות הרוח, עלו לרגל לחפש אחר האמת או למצוא מענה ומזור לנפשם. משכה אותם הערגה ותחושת החסך, דרבן אותם הסבל והמשאלה למצוא בו פשר, רוממה את רוחם המשאלה להתעורר, להבין ולדעת, לגלות את "אבן החכמים", את חכמת הדורות, את טבעם המקורי. היו שמסעם נותר עלום, איש לא ידע לספר על מעלליהם, והיו שהותירו חותם עז ששינה בלא הכר את פניה של התרבות האנושית. אחד ממסעות הרוח שהיה לקלאסיקה הוא משל זן עתיק בן תשע מאות שנה – "עשר התמונות של רעיית השור".
באמצעות עשר תמונות קליגרפיה המלוות בקומץ מילות שיר מתגלה מסע חיפוש רוחני מעמיק, מלא חכמה וחמלה. סיפור דרך פשוט, המסתיר עולם ומלואו: אדם יוצא לחפש אחר השור [האני] שספק אם אבד מלכתחילה.
הוא מוצא את השור, מאלף אותו ומשיבו הביתה.
שם, הוא שוכח את השור, שוכח גם את עצמו, ויוצא פשוט-ידיים לסייע לאחיו, בני האדם.
*
מאות שנים מאז בא לעולם המשל, ואנחנו עדיין בעקבות השור.
מחפשים. מה פשר מסע החיפוש שלנו? האם יש מה לגלות בו? מה הטעם במסע אם דבר לא אבד באמת? אלא שאיך נוכל לדעת שדבר לא אבד באמת – אם לא נחפש אחריו?
על טבעו החמקמק של מסע החיפוש במסע הלימוד שלנו.

תכנית הקורס

בחלק הראשון של הקורס, כמצע להבנת המשל, נתוודע למרחב הרעיוני של הזן, שילוב ייחודי בין בודהיזם ובין חכמת הדאו. נקרא יחד, ובאיטיות רבה, ממבחר טקסטים קלאסיים בודהיסטים ודאואיסטים ובאמצעותם נתבונן לעומק ברעיון "הדרך" – המסע הרוחני – על פניו המגוונים.

בחלק השני של הקורס נתוודע למשל "עשר התמונות של רעיית השור" מנקודות מבט רחבות: פואטיות, סימבוליות, פילוסופיות, מדיטטיביות, פסיכולוגיות ורוחניות. מתוך הלימוד המעמיק נחפש במשל את הזיקה והרלוונטיות למסע חיינו: נתהה על פרדוקס החיפוש, על האפשרות למצוא בו דבר מה, וכן על טיבה, טבעה ומשמעותה של הדרך.

מנושאי הקורס:

  • דאו ודהרמה - על ה"דרך": קריאה בטקסטים נבחרים הנוגעים בשאלת המסע, החיפוש, המשמעות - סוטרות, קואנים, סיפורים ומשלים מן המסורות הבודהיסטית והדאואיסטית.
  • פנים רבות למלאכת אימון הרוח בזן – ישיבה דמומה, שיחות מטורפות ופשטות החיים.
  • לימוד מעמיק של "עשר התמונות של רעיית השור" – המשל כמסע רוחני מדורג, וכפרקטיקה סינכרונית לאימון הרוח ולשחרור הלב.
  • קריאה מודרנית של המשל בעיני הפסיכולוגיה היונגיאנית - מסע החיפוש כתהליך של אינדיבידואציה.
no

פרטים נוספים:

  • כל מפגש יפתח בתרגול מדיטציה, כתיבה ושיחה קצרה של התבוננות. חלקו השני של המפגש יוקדש לעיון וללימוד טקסטואלי, לשיחה ולתרגול יצירתי.
  • הלימוד יכלול מעת לעת קריאה בבית. לכל משתתף שיבחר בכך תינתן ההזדמנות להנחות דיון קצר סביב פרק קריאה/ טקסט שיבחר, ובכך יוכל להעמיק את הקשר בין הלימוד המשותף ובין עולמו האישי והמקצועי.

הקורס מיועד למתרגלים ותיקים של הדהרמה, לבעלי רקע קודם בלימודי בודהיזם/ דאואיזם, לאנשי אמנות, רוח, טיפול וסיוע.

לחפש, למצוא לאבד
מנחה: ד"ר נעמה אושרי
משך הקורס: 28 מפגשים
מיקום: בית אימון הרוח, כפר ויתקין
מועד הקורס: ימי ד', 17:00-19:30, בנוסף ייערך יום תרגול ארוך, ביום ו', ה- 17.3 בין השעות 9:00-14:00.
תאריך פתיחה: 2.11.22
חופשת סמסטר:בין 22.1-4.2

הצטרפות לקורס מותנית במפגש אישי מקדים.