מושגים ורעיונות מעולם הרוח הדאואיסטי והבודהיסטי

syss

מושגים ורעיונות מעולם הרוח הדאואיסטי והבודהיסטי

 •  וו-ווי

   וו-ווי

  [3]  וו-ווי [wuwei בסינית] פירושו: "אין מעשה", "אפס המעשה" או "בלא מעשה". מתורגם  לאנגלית כ-  Non-Action. המונח "וו-ווי" הוא קרוב ל"כך מעצמו" [1]. הוא אינו ניגודה של הפעולה והעשייה, ואינו קורא לפסיביות. כמו ה"כך מעצמו", "אפס המעשה" הוא הלך רוח התומך בעשייה ובפעולה שהיא על דרך הטבע; פעולה ספונטנית של מעורבות בלא התערבבות. פעולה שאינה מנסה […]קראו עוד »
 • דזה ראן

  דזה ראן

  [2]  דזה ראן [ziran בסינית] פירושו: "כך מעצמו". מתורגם לאנגלית כSelf-So  או Self-to-Itself.  "כך מעצמו" הוא מונח קרוב ל'אפס המעשה".[1] זו פעולה ספונטניות, טבעית ואותנטית שאינה נובעת מתוך תכנון או חישוב. פעולה שהיא תולדה של התפתחות טבעית וממקור טבעי, בלא שיופעל כוח, בלא התערבות, בלא מאמץ ובלא התנגדות. השאלה – טבעיות מהי? היא עמוקה וחורגת מתחומי […]קראו עוד »
 • דאו

  דאו

  [1]   דאו [Dao] דאו, שפירושו "דרך", הוא מונח מרכזי ועמום כאחד. המילה "דאו" עצמה איננה נכס של תורת הדאו בלבד אלא מציינת, כפירושה המילולי והמושאל, דרך; דרך מחשבה, דרך חיים וכדומה. ככזו היא יכולה לשמש גם את תורת קונפוציוס ["דרך השמים", תורת הסדר וההרמוניה] וגם את תורת הבודהא ["דרך האמצע", "דרך כפולת השמונה", דרך במובן […]קראו עוד »
 • בודהיסאטווה

  בודהיסאטווה

  בודהיסאטווה [bodhisattva בסנסקריט] פירושו: "מי שהווייתו היא ערות". הבודהיסאטווה הוא מי שתר אחר הבודהיות [או טבע הבודהא] באמצעות אימון שיטתי ב"השתלמות החכמה" [פרמיטה, paramita בסנסקריט].[1] עם זאת, הוא מוותר על הכניסה השלמה לנירוונה עד אשר אחרון הברואים ישתחרר מסבלו. המניע לפעולתו של הבודהיסאטווה הוא החמלה [קרונה, karuna בסנסקריט] והיא ניזונה מתבונה פנימית ומחכמה [פראג'ניה, prajna בסנסקריט], […]קראו עוד »
 • בודהי [bodhi בסנסקריט] פירושו: להתעורר.

  בודהי [bodhi בסנסקריט] פירושו: להתעורר.

  בודהי [bodhi  בסנסקריט] פירושו: להתעורר.[1] "התעוררות" היא שמו של התהליך שחווה מי שפקח עיניו לראות את פני המציאות נכוחה; מי שראה את ריקותה של המציאות ואת ריקותו שלו, ומי שבכוחו לראות ולהבין את טבעם האמיתי של הדברים. מונח ה"התעוררות" נקשר בטעות למוטיב האור וההארה [Enlightenment], אך עניינו הוא ערות במובנה המטפורי, כהיפוכה של השינה. עוד […]קראו עוד »
 • מושג ה"ככות"

  מושג ה"ככות"

  מושג ה"ככות" – טאטהטה [tathata בסנסקריט] מתורגם לאנגלית כ: Suchness, Thusness ה"ככות" היא מושג מרכזי במהאיאנה בודהיזם והוא מתייחס למוחלט, לטבע האמיתי של הדברים כולם. הככות נצחית ובלתי משתנה – אינה נולדת ואינה  חדלה. הככות מצויה מעבר לכל שניות, ואינה מתהווה מהדואלי ואף לא מן הלא-דואלי. היא חסרת מילים וחסרת תארים. היא ללא צורה, ללא […]קראו עוד »
 • מושג 'ריקות'

  מושג 'ריקות'

  מושג 'ריקות' – שונאטאה [sunyata בסנסקריט] .מתורגם לאנגלית לעתים כ-Nothingness , Emptiness ,Non-substantiality, Voidness. מושג ה"ריקות" הוא רעיון פילוסופי ומעשי מרכזי בבודהיזם, והוא מאפיין בעיקר את הבודהיזם המהאיאני. ראשיתו עוד בבודהיזם המוקדם, במאות הראשונות אחרי מות הבודהא, שם תיאר את החלופיות ואת היעדר הקיום העצמי;כל הדברים המורכבים – ובכלל זה גם האדם – הם בעלי טבע ריק, […]קראו עוד »
 • מושג/רעיון "התהוות הגומלין"

  מושג/רעיון "התהוות הגומלין"

  מושג/רעיון "התהוות הגומלין" – פָּאטִיצָ'ה-סָמוּפָּאדָה [paticcasamuppada בפאלי; pratītyasamutpāda, פרטיטיה– סמוטפאדה בסנסקריט]; התהוות הגומלין מכונה גם "התהוות-מותנית", "היווצרות-התקיימות מתוך תנאים", "היווצרות-התקיימות שתלויה הדדית" או "קשרים מותנים" או "קשרים הדדיים". מונח זה הוא אחד מאבני היסוד של הבודהיזם כבר בצורתו המוקדמת ביותר בקאנון הפאלי. הוא מוזכר פעמים רבות בקאנון וניסוחו מתמטי, כמעט מוצפן – "כאשר זה הנו, ההוא […]קראו עוד »
 • 'הספק' – במשנה הבודהיסטית

  'הספק' – במשנה הבודהיסטית

  מושג הספק במשנה הבודהיסטית [ ויצ'יקיצ'אה, vicikiccha בפאלי] הספק הוא רעיון בודהיסטי וזן בודהיסטי מורכב ורב-פנים, עד שלעתים אפילו נדמה כסותר את עצמו. מצד אחד הוא כלי מחקר לפיתוח ראייה בהירה של טבע הדברים, ועל כן הוא אמצעי להתעוררות התודעה ולשחרור המחשבה מכבליה. מצד אחר, והפוך לכאורה, הספק נתפס כמכשול שעלול לזנב במתאמן, לערער אותו, להחליש […]קראו עוד »
דילוג לתוכן