"נִסְּיוֹן הָאוֹשֶר הַשָּלֵם"

602960_10151371100857403_896614375_n (1)

"נִסְּיוֹן הָאוֹשֶר הַשָּלֵם"

"נִסְּיוֹן הָאוֹשֶר הַשָּלֵם"

[לאה גולדברג]

ZOOM IN
על שאלת האושר בחיינו

IMG_1061

שאלות על אודות האושר – מהו אושר? האם הוא אפשרי? כיצד ניתן להשיגו? האם יש טעם בניסיון להיות מאושר? – שאלות אלה העסיקו את האדם ואת התרבות משחר הזמן.

המסורת הבודהיסטית גם היא מרבה לעסוק בשאלת האושר.
זרמים מסוימים הניחו את האושר בלב המסע והדרך, כמושא לעיון ולתרגול, כפרי בשל של זרעים רוחניים שאותם ראוי להשקות מדי יום ביומו, חזור והשקה. האושר, אמרו, הוא אמנות, אמנות החיים. וכמו שאין פסנתרן או רקדן מיומן שלא טרח והתאמן משך שנים, כך אין אדם מאושר שלא הגה, תירגל, למד וטיפח את ערוגת האושר של לבו.

לעומתם, זרמים בודהיסטים אחרים רואים בשאלת האושר [ובמשאלת האושר] את ההפך. המרדף אחר האושר, יאמרו, הוא מחסום בפני הגשמתו. שעה שיהפוך למטרה ["שם"] לא יוכל להתממש כמציאות ["כאן"]. והרי כל הבטחה לאושר כמוה כהתכחשות לרגע ההווה, כהצבעה על לקות או על חוסר. והיא היוצרת אי נחת, סבל ולא אושר. אושר, יאמרו, הוא אישור הקיים, ולא משאלה לקיום אחר.

הקורס הוא מעין מעבדת מחקר לשאלת האושר, בהשראת "ספר האושר" של הדאלי לאמה והארכיבישוף דזמונד טוטו. תחילה, נתוודע למרחב הפואטי של האושר מבעד להגותם של משוררים, פילוסופים או אנשי דת ממזרח וממערב. בהמשך, נתבונן במערכת היחסים שלנו עם רעיון האושר, עם משאלת האושר, עם חוויית האושר. נבדוק, למשל, מה מגביל אותנו לחוש בני חורין, חופשיים ומאושרים? ולבסוף, ברוח הספר נבחן לעומק מה ואיך נדרש על מנת לטפח [אם בכלל יש טעם בטיפוח שכזה] את האושר: החל מהרחבת הפרספקטיבה והחכמה, עבור בטיפוח ענווה והומור בחיים, וכלה באימון בקבלה, בחמלה, בהכרת תודעה, בסליחה ובנדיבות.

המעבדה איננה "מסלול מובטח להשגת אושר מושלם" וגם לא ספר מתכונים אותו יש לחקות. היא לכל היותר הזדמנות לחקור במשותף את חדרי הלב, לגעת ולתהות על קשרינו עם האושר, לבחון עד כמה ניתן להשקות בעדינות את ערוגת האושר. ובה בעת לראות כיצד אושר פורח ומנץ כך מעצמו, מתוך קבלת החיים, ממש כמו שפרח מאיר פניו עם בוא האביב.

נושאי הקורס:

  • פנים רבות לאושר: פילוסופים ומשוררים ממזרח וממערב שחים ושרים על האושר.
  • "אושר אושר תרדוף?" לטפח את התודעה ולגלות את האושר? או להפך: להניח לתודעה, לשמוט ולמצוא שלווה בלא מאמץ? גישות שונות לאושר בתוך המרחב הבודהיסטי.
  • מה מונע מאתנו לחוש מאושרים? מפגש עם "מכשולי האושר": פחד, לחץ, מתח, תחושת קורבנות, בדידות, חוסר משמעות וחוויות נוספות שמקורן בתודעה הבלתי צלולה ובתחושה המתעתעת של "אני" - מוצק, נפרד וקבוע.
  • מפגש עם "אבני היסוד" של האושר: מה בין נחת ובין קבלה של המציאות - הארעיות, הכאב והעצב? על הריפוי שבסליחה, על החכמה שבהכרת התודה, על החסד שבהכרת החולשות והפגמים, על האפשרות לפרגן ולחוש נדיבות לב וחמלה כלפי עצמנו וכלפי העולם.
White-Job-Post-Vacancy-Facebook-Post-1

הקורס ב- ZOOM משלב תרגול מדיטציה עם שיחה, לימוד עיוני והתנסות/ חקר בהשראת המשנה הבודהיסטית ובזיקה לחיי היום יום. הקורס מיועד למתרגלים ותיקים ולמטפלים בעלי רקע בדהרמה המבקשים להעמיק בחכמה ובפרקטיקה הבודהיסטית לחייהם האישיים והמקצועיים.

"ניסיון האושר השלם"– אביב, 2022
מנחה: ד"ר נעמה אושרי
משך הקורס: 8 מפגשים, ימי רביעי, אחת לשבוע.
שעות: 9:00-11:00

מיקום: ב- ZOOM [השיעורים לא יוקלטו]
תאריך פתיחת הקורס: 11.5.22