"נִסְּיוֹן הָאוֹשֶר הַשָּלֵם"

602960_10151371100857403_896614375_n (1)

"נִסְּיוֹן הָאוֹשֶר הַשָּלֵם"

"נִסְּיוֹן הָאוֹשֶר הַשָּלֵם"

[לאה גולדברג]

ZOOM IN
על שאלת האושר בחיינו

IMG_1061

שאלות אודות האושר – מהו אושר? האם הוא אפשרי? כיצד ניתן להגשימו? האם יש טעם בניסיון להיות מאושר? – אלה ואחרות העסיקו את האדם ואת התרבות משחר הזמן.

המסורת הבודהיסטית גם היא מרבה לעסוק בשאלת האושר.
זרמים מסוימים הניחו את האושר בלב המסע והדרך, כמושא לעיון ולתרגול, כפרי בשל של זרעים רוחניים שאותם ראוי להשקות מדי יום, חזור והשקה. האושר, אמרו, הוא אמנות, אמנות החיים. וכמו שאין פסנתרן או רקדן מיומן שלא טרח והתאמן משך שנים, כך אין אדם מאושר שלא הגה, תירגל, למד וטיפח את ערוגת האושר של לבו.

לעומתם, זרמים בודהיסטים אחרים רואים בשאלת האושר [ובמשאלת האושר] את ההפך. המרדף אחר האושר, יאמרו, הוא מחסום בפני הגשמתו. שעה שיהפוך למטרה ["שם"] לא יוכל להתממש כמציאות ["כאן"]. והרי כל הבטחה לאושר כמוה כהתכחשות לרגע ההווה, כהצבעה על לקות או על חוסר. והיא היוצרת אי נחת, סבל ולא אושר. אושר, יאמרו, הוא אישור הקיים, ולא משאלה לקיום אחר.

הקורס הוא מעין מעבדת מחקר לשאלת האושר. נתוודע למרחב הפואטי של האושר מבעד להגותם של משוררים, פילוסופים או אנשי דת ממזרח וממערב. נתבונן במערכת היחסים עם רעיון האושר, עם משאלת האושר, עם חוויית האושר. נבדוק, למשל, מה מגביל אותנו לחוש בני חורין, חופשיים ומאושרים? או ברוח "ספר האושר" נשאל מה ואיך נדרש על מנת לטפח [אם בכלל יש טעם בטיפוח שכזה] את האושר: על הרחבת הפרספקטיבה והחכמה – מעבר ל"אני", על ענווה והומור בחיים בצד קבלה, חמלה, הכרת תודה, סליחה ונדיבות.

המעבדה איננה "מסלול מובטח להשגת אושר מושלם" וגם לא ספר מתכונים אותו יש לחקות. היא לכל היותר הזדמנות להתבונן במשותף בחדרי הלב, להשקות בעדינות את ערוגת האושר, ובה בעת לראות כיצד אושר פורח ומנץ כך מעצמו, מתוך קבלת החיים, ממש כמו שפרח מאיר פניו עם בוא האביב.

נושאי הקורס:

  • פנים רבות לאושר: פילוסופים ומשוררים ממזרח וממערב שחים ושרים על האושר.
  • "אושר אושר תרדוף?" לטפח את התודעה ולגלות את האושר או להפך: להניח לה, לשמוט ולמצוא שלווה בלא מאמץ? גישות שונות לאושר ולחיפוש אחריו בתוך העולם הבודהיסטי.
  • פחד, מתח, בדידות, חוסר משמעות - אויבי האושר?
  • מפגש עם ליבת האושר: מה בין נחת ובין קבלה של המציאות - הארעיות, הכאב והעצב? על הריפוי שבסליחה, על החכמה שבהכרת התודה, על החסד שבהכרת החולשות והפגמים, על האפשרות לפרגן ולחוש נדיבות כלפי עצמנו והעולם.
White-Job-Post-Vacancy-Facebook-Post-1

הקורס משלב תרגול מדיטציה עם שיחה, כתיבה ולימוד בהשראת המשנה הבודהיסטית ומחשבת המערב. הקורס מיועד למתרגלי הדהרמה ולמי שסקרן להעמיק בשאלות האושר והמשמעות.

"ניסיון האושר השלם"
מנחה: ד"ר נעמה אושרי
משך הקורס: 10 מפגשים
תאריך פתיחה: יפורסם
מיקום: קורס און-ליין, בזום [שיעורים לא מוקלטים].

cca3e4f80d79284ca12c1992799e57d6

* חומר רקע לקורס: מתוך תכנית הרדיו "מה שלימד הבודהא" – דליק ואנכי משוחחים על שאלת האושר. מוזמנים להאזין בכל עת.

דילוג לתוכן