בית אימון הרוח - לימודי בודהיזם תרבות ורוח

האלכימיה של הלב

בלב תורת הנפש הבודהיסטית עומד האתגר להתמיר אי נחת בחירות: להניח לדפוסי התודעה, להרפות מהרגליה – מחשבה, דיבור או מעשה – ולטפח תחתם חכמה וחמלה – מרחבים של קבלה, רכות, שלווה וסיפוק. האי נחת, כך לימד הבודהא, נתונה בתודעה. על כן, אם נבקש להתמירה ולצאת אל החירות, נדרש לדעת לעומק את אופני פעולת התודעה, להבין את דרכיה. לשם כך נסתייע במפה סימבולית עתיקה המיוחסת לבודהא, ובה כעין רשת בעלת שתים-עשרה חוליות, המורות על האופן המורכב והעדין בו נולד סבל מבורות ועיוורון.

את הלימוד במפה העתיקה נחקור באמצעות תרגול מדיטטיבי והתבוננות מעודנת במצבי חיינו. נתנסה באפשרות להעמיק את המגע עם הדוקהא, לשהות בה לאורך זמן – בסבלנות, סקרנות וחמלה. נלמד "לשבת עם השדים", בלב הסערה, בניגוד לנטייה הטבעית להתרחק מן המאיים, להסתלק מן המכאיב; נלמד כיצד שהייה קשובה וחומלת בדוקהא, עיניים טובות ולב רך, מאפשרים לרדת לשורשי האי נחת ואט אט גם לצמצם את טעמם המר.

הקורס הוא מסע אלכימי להתמרת הלב: למן ההתוודעות למקורות הסבל ועד לטיפוח של האיכויות שאין להן שיעור ומידה, חירות הלב. בחלקו הראשון של הקורס נכיר לעומק את מפת ההתמרה – את תריסר החוליות של זיקת הגומלין. נתוודע לאופן בו תודעה עיוורת מצמצת עצמה, מתבצרת, מציירת תחושות של נפרדות ובדידות, וכיצד העיוורון מחולל כעס, אשמה, פחד, שנאה ותסכול. בחלקו השני של הקורס נתרגל ונלמד כיצד ניתן להתיר ברכות את מחוללי הסכסוך, לפרום את גורמי הסבל ובאותה נשימה להשקות את ערוגת הלב, פירות ההתמרה של האי נחת, החכמה והחמלה.

מנושאי הלימוד:

  • תרגולי מדיטציה ופרקטיקות לאימון התודעה שמקורן במסורת הבודהיזם הטיבטי.
  • צעד אחר צעד בתוך תריסר החוליות של זיקת הגומלין – המפה הבודהיסטית המתחקה אחר לידת הסבל ואחר האופן להיחלץ ממנו
  • לימוד ותרגול מעמיק של 'ארבע איכויות שאין להן שיעור', המוכרות כ'ארבע איכויות הלב': ידידות אוהבת, חמלה וחמלה עצמית, שמחה כנה ופירגון, איזון הנפש והשתוות הרוח.

הקורס מיועד למתרגלים.ות בעלי רקע בלימודי הבודהיזם, מי שמבקשים.ות לבסס ולהעמיק את יסודות הדהרמה ולהטמיע את הדרך בחיי המעשה.

האלכימיה של הלב

  • מנחה: טלי הלמן-מור מנחה אורחת: ד"ר נעמה אושרי
  • משך הקורס: 28 מפגשים, אחת לשבוע, ימי שלישי, בין  17:00-20:00
  • בנוסף יום תרגול ארוך: 14.02.25 בין השעות 09:00-14:00
  • תאריך פתיחה: 5.11.24
  • מיקום: בית אימון הרוח, כפר ויתקין

חומר רקע לקורס

פודקאסט בית אימון הרוח

הפודקאסט "מה שלימד הבודהא" – סדרת המבוא:
דליק ואנכי משוחחים על עיקרי המשנה הבודהיסטית: על טבע המציאות, טבע התודעה ו'ארבע האמיתות הנאצלות'.

בית אימון הרוח - לימודי בודהיזם תרבות ורוח

קורסי המשך במרחב הבודהיסטי

השתרשות בדרך

סנדלי קש בעשב מתוק

מסע בעקבות משל זן עתיק 'עשר תמונות: רועה ושור'
לימוד, אימון הרוח והליכות שקטות בטבע

הדרך הגדולה

להתמיר את הרוח, לשחרר את הלב -
בעקבות 'גלגל החיים הטיבטי', ובהשראתו