בית אימון הרוח - לימודי בודהיזם תרבות ורוח

הדרך הגדולה

להתמיר את הרוח, לשחרר את הלב
בעקבות 'גלגל החיים הטיבטי', ובהשראתו

'גלגל החיים הטיבטי' הוא מפת דרכים עתיקה המיוחסת לבודהא עצמו; דיאגרמה פואטית, ססגונית ומרובת סימבולים. המפה נפוצה מאוד במרחב הטיבטי בהימלאיה -אם כציור על בד משי או כותנה, טנקהא, או כציור על גב קירות מנזרים. המפה העתיקה מתארת את מחזורי החיים, גלגל בתוך גלגל, תנועה אינסופית בין סבל לחירות, בין לידה ומוות. כמו שטיח שנרקם בתבונת הדורות, מפת הגלגל שוזרת חוטים של חכמה עם חמלה ופורשת את עיקרי המשנה הבודהיסטית באופן מפעים ומעורר את העין והלב.
למעשה, 'גלגל החיים' איננו רק מפה. נדמה, שלפני הכל הוא אמצעי מעשי להתמרת הרוח והתודעה, הדרך אל החירות. האיורים של ארבעת המעגלים המרכיבים את הדיאגרמה, ארבעה גלגלים, הם כמראה אליה פונה אדם השרוי באי נחת. מראה זו, על ריבוא סמליה, גלגל אחר גלגל, מאפשרת לאדם להישיר את מבט פנימה אל עומקי תודעתו.
תחילה הוא מביט בשורשי הסבל, אחר כך בנטיות החוזרות של התודעה ובנתיבי הקארמה, הפירות הפוטנציאליים של פעולתו – עולמות ומצבים אליהם עתיד הוא להיוולד, כאן בחיים האלה, או בהמשכם. לבסוף, יביט במהלך המעודן המוביל מן הבורות אל השחרור, שתיים עשרה חוליות של זיקת הגומלין, לב תורת הבודהא. לא ישכח, שאת המפה בשלמותה אוחז יאמה, אל המוות האימתני, סמל הארעיות, המבקש לעורר את לבו, לשחרר את רוחו.

הדרך הגדולה היא מסע של לימוד ותרגול של 'גלגל החיים הטיבטי', ובהשראתו: נשזור פואטיקה, אמנות ופילוסופיה עם מדיטציה ועיון מעמיק במצבי חיים ואתגרי יחסים. נכיר את המפה העתיקה לעומקה, נלמד אותה כאמצעי רלוונטי המלווה את מכלול חיינו. באמצעותה נישיר מבט אל עצמנו, אל הזולת, אל העולם; נסכים להיפגש עם מה שמשתחזר ולהיפרד ממה שמבקש להיפרם

נושאי הקורס

הקורס יוצא בעקבות ארבעת מעגלי המפה

  • המעגל הראשון, הפנימי – חזיר, נחש, תרנגול, זה אוחז בזנבו של זה, מחוללי הסבל בתודעה, שלושת השורשים המרים. נתבונן בביטויים במעגלי חיינו, ובפוטנציאל הטמון בהם לשחרור.
  • המעגל השני – אשליית הרווח וההתרוממות: המקור לנחת מכיל אף הוא מזרעי הארעיות, והשחרור דורש להתעלות מעליהם; על קארמה ועל פירותיה.
  • המעגל השלישי – שישה עולמות, פנימיים וחיצוניים, עליונים ותחתונים, סימבוליקה קוסמולוגית וסימבוליקה רוחנית-פסיכולוגית: מצבי רעב ושובע, רתיחה וקפאון, מצבים אנושיים, מצבים חייתיים. נלמד לעומק את ששת העולמות כחלק ממהלך מתמיר של התעוררות.
  • המעגל הרביעי, החיצוני – תריסר חוליות של התהוות הגומלין, מלידה ועד מוות. מה מצר, משחזר וכולא? מה משחרר, מחלץ ומעיר? כיצד ניתן לצאת מן הסאמסרה אל החירות?

הקורס מיועד למתרגלים.ות ותיקים המבקשים.ות לבסס ולהעמיק את הלימוד והתרגול בדהרמה ולהטמיעה בחיי הרוח והמעשה.

הדרך הגדולה

  • מנחה: טלי הלמן מור, מנחה אורחת: ד"ר נעמה אושרי
  • משך הקורס: 17 מפגשים, אחת לשבועיים, ימי שני, בין 9:00-13:00
  • בנוסף שני ימי תרגול ארוכים: 27.1.25, 16.6.25, בין 9:00-15:00.
  • תאריך פתיחה: 4.11.24
  • מיקום: בית אימון הרוח, כפר ויתקין
בית אימון הרוח - לימודי בודהיזם תרבות ורוח

תרבות ורוח, מזרח ומערב

מיתרי ליבי כולם

סמינר העמקה

בעקבות מסעותיו של קרל יונג אל אוצרות הרוח מן המזרח

ארבע עונות

סמינר העמקה

מסע פואטי, רוחני וטקסי אל סודות המחצית השנייה לחיים

שורשים וכנפיים

סמינר העשרה

סימבול העץ בתרבויות העולם, מזרח ומערב, בהשראת קרל יונג

סופי הדרכים המה רק געגוע

סמינר העשרה

לימוד תהליכי ההתמרה של הנפש והתודעה בהשראת 'מפות רוחניות' עתיקות ממזרח וממערב

מיתרי ליבי כולם

סמינר העמקה

ארבע עונות

סמינר העמקה

סופי הדרכים המה רק געגוע

סמינר העשרה

שורשים וכנפיים

סמינר העשרה