בית אימון הרוח - לימודי בודהיזם תרבות ורוח

סנדלי קש בעשב מתוק

מסע בעקבות משל זן עתיק 'עשר תמונות: רועה ושור'
לימוד, אימון הרוח והליכות שקטות בטבע

גיבורי מסעות הרוח, הידועים בכל תרבויות העולם, בכל הזמנים, הותירו חותם עז על הנפש האנושית. הם יצאו למסעם בעקבות ערגה ותחושת חסך, מתוך סבל והצורך למצוא בו פשר. רוממה את רוחם המשאלה להתעורר, להבין ולדעת, לגלות את "אבן החכמים", את חכמת הדורות, את האמת, את המזור לנפש.

אחד ממסעות הרוח שהיה לקלאסיקה, במזרח ומאוחר יותר גם במערב, הוא משל זן בן תשע מאות שנה – 'עשר תמונות: רועה ושור'. באמצעות עשר תמונות קליגרפיה וקומץ מילות שיר מתגלה מסע חיפוש רוחני מעמיק, מלא יופי, חכמה וחמלה: אדם יוצא להרים לחפש אחר השור [האני] שספק אם אבד מלכתחילה. הוא מוצא את השור, מאלפו, ושב על גבו הביתה. שם שוכח את השור, שוכח את עצמו, ושב ויוצא בידים פשוטות להרבות טוב בעולם.

מה פשר מסע החיפוש אחר השור? מה ניתן לגלות במסע אם דבר לא אבד באמת? אלא שאיך נוכל לדעת שדבר לא אבד באמת – אם לא נצא לחפש אחריו? מה מלמד משל הזן העתיק על מסע החיפוש שלנו, על תרגול והדרך?

הקורס מהלך בין דפי הספר "סנדלי קש בעשב מתוק"; שמוקדש כולו למשל הזן ולחידת החיפוש כמו המשל, גם הקורס הוא מסע: הליכה פואטית של לימוד ואימון הרוח והליכה בטבע, שקיטה והתבוננות, כף רגל ופיסת אדמה.

בקורס שלושה פרקי לימוד

  • בפרק הפותח נכיר את המרחב הרעיוני של המשל, המצע ההיסטורי והפילוסופי עליו צמחה היצירה. נלמד, נתרגל ונקרא טקסטים הנוגעים בשאלות אימון הרוח והדרך – סוטרות, קטעי שירה, סיפורים ומשלים מן המסורות הבודהיסטית ומן הקלאסיקה הדאואיסטית.
  • בפרק השני, ליבת הקורס, נפגוש מקרוב את המשל. תחילה נקרא אותו כפשוטו, תמונה אחר תמונה; כמהלך דיאכרוני, עירור הלב בעשרה שלבים. אחר כך נקרא בו באופן חדש-עתיק, סינכרוני, עירור הלב בעת ובעונה אחת. קריאה זו תגלה, שהמשל אינו רק סיפור על אודות הדרך אל החירות אלא גם הפרקטיקה למימושה.
  • לסיום, בפרק התוספתא, נקרא את משל באור מודרני, מבעד לעיני הפסיכולוגיה היונגיאנית. זו ראתה במשל הרועה והשור "מסע גיבור", ומצאה בו ביטוי פואטי לתהליך האינדיבידואציה.

את הלימוד העיוני לאורך השנה ילוו שלושה ימי לימוד ותרגול בטבע הקרוב: נתהלך בשקיטה, נשב למדיטציה, נכתוב, נשוחח ונפגוש מחוכמת הרועה והשור, את טבע הלב, בלב הטבע.

הקורס מיועד לאנשי/ נשות אמנות, תרבות ורוח, למטפלים/ות יונגיאניים, למטפלים באמנות, למתרגלים/ות ותיקים/ות של הדהרמה וגם לסקרנים/יות המבקשים/ות להעמיק חקר בשאלת החיפוש, המשמעות והדרך.

סנדלי קש בעשב מתוק - סתיו 2024

  • מנחה: נעמה אושרי
  • משך הקורס: 22 מפגשים, ימי שני, אחת לשבוע, בין 17:00-20:00, בנוסף שלושה ימים בטבע: 29.11.24, 28.3.25, 6.6.25 בין השעות 8:00-14:00.
  • תאריך פתיחה: 29.11.24
  • מיקום: בית אימון הרוח, כפר ויתקין

חומר רקע לקורס

פודקאסט בית אימון הרוח
  • מתוך הפודקאסט "מה שלימד הבודהא" – שתי תוכניות שמוקדשות למשל:
  • אנימציה יפנית, סרטון קצר של משל 'עשר התמונות: רועה ושור'.
בית אימון הרוח - לימודי בודהיזם תרבות ורוח

קורסי המשך במרחב הבודהיסטי

השתרשות בדרך

הדרך הגדולה

להתמיר את הרוח, לשחרר את הלב -
בעקבות 'גלגל החיים הטיבטי', ובהשראתו

בית אימון הרוח - לימודי בודהיזם תרבות ורוח

תרבות ורוח, מזרח ומערב

מיתרי ליבי כולם

סמינר העמקה

בעקבות מסעותיו של קרל יונג אל אוצרות הרוח מן המזרח

ארבע עונות

סמינר העמקה

מסע פואטי, רוחני וטקסי אל סודות המחצית השנייה לחיים

שורשים וכנפיים

סמינר העשרה

סימבול העץ בתרבויות העולם, מזרח ומערב, בהשראת קרל יונג

סופי הדרכים המה רק געגוע

סמינר העשרה

לימוד תהליכי ההתמרה של הנפש והתודעה בהשראת 'מפות רוחניות' עתיקות ממזרח וממערב

מיתרי ליבי כולם

סמינר העמקה

ארבע עונות

סמינר העמקה

סופי הדרכים המה רק געגוע

סמינר העשרה

שורשים וכנפיים

סמינר העשרה